aprendido
التعريفات والمعاني
== Galician ==
=== Participle ===
aprendido (feminine aprendida, masculine plural aprendidos, feminine plural aprendidas)
past participle of aprender
== Portuguese ==
=== Pronunciation ===
Hyphenation: a‧pren‧di‧do
=== Participle ===
aprendido (feminine aprendida, masculine plural aprendidos, feminine plural aprendidas)
past participle of aprender
== Spanish ==
=== Pronunciation ===
IPA(key): /apɾenˈdido/ [a.pɾẽn̪ˈd̪i.ð̞o]
Rhymes: -ido
Syllabification: a‧pren‧di‧do
=== Participle ===
aprendido (feminine aprendida, masculine plural aprendidos, feminine plural aprendidas)
past participle of aprender