ärjyillä
التعريفات والمعاني
== Finnish ==
=== Etymology 1 ===
ärjyä + -illä
==== Pronunciation ====
IPA(key): /ˈærjyi̯lːæˣ/, [ˈærjyi̯lːæ(ʔ)]
Rhymes: -ærjyilːæ
Syllabification(key): är‧jyil‧lä
Hyphenation(key): är‧jyil‧lä
==== Verb ====
ärjyillä
(intransitive) frequentative of ärjyä (“to roar”)
===== Conjugation =====
=== Etymology 2 ===
==== Pronunciation ====
IPA(key): /ˈærjyi̯lːæ/, [ˈærjyi̯lːæ]
Rhymes: -ærjyilːæ
Syllabification(key): är‧jyil‧lä
Hyphenation(key): är‧jyil‧lä
==== Noun ====
ärjyillä
adessive plural of ärjy